Haber

Dominik Cumhuriyeti Haiti sınırını kapatmakla tehdit etti

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader, iki ülke arasındaki sınırı geçen Masacre Nehri üzerinde kanal inşa eden komşu ülke Haiti’yi sınırı tamamen kapatmakla tehdit etti.

Dominik Cumhuriyeti hükümetinden yapılan açıklamada, Haiti’nin Masacre Nehri üzerinde inşa ettiği kanalı durdurmaması halinde kara sınırının kapatılacağı, ayrıca hava ve deniz ticaretinin de durdurulacağı açıklandı.

Yerel basında yer alan haberlerde Abinader’in Haitililere vizeleri bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığı, Masacre Nehri üzerinde inşa edilen kanalın perşembe gününe kadar durdurulmaması halinde sınırın tamamen kapatılması emrini vereceği belirtildi.

Her iki ülke için de son derece değerli olan Masacre Nehri, tarım arazilerinin sulanmasının yanı sıra içme suyu kullanımı açısından da hayati önem taşıyor.

Haiti’nin üçüncü ticaret ortağı olan Dominik Cumhuriyeti’ne göre, kanalın yapılması halinde suyun bir kısmının Haiti topraklarına akacağı ve nehrin suyunun önemli ölçüde azalacağı öne sürülüyor.

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Abinader geçen yıl yaptığı açıklamada, Haiti’deki çete savaşlarını ve ülkeye gelen yoğun göç akışını gerekçe göstererek sınıra 190 kilometrelik duvar inşa edileceğini açıklamıştı.

Derin bir ekonomik ve sosyal krizle boğuşan Haiti’nin, Dominik Cumhuriyeti’nin kapatılması halinde ekonomisine büyük darbe vuracağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu