Haber

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan “geçici kimlik belgesi” açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, depremin ilk gününden itibaren tüm illerde depremzedelerin nüfus cüzdanı, pasaport ve sürücü belgesi uygulaması yapılmaması, fotoğraf ve imzanın bulunmaması için tedbir alındığını bildirdi. sistemde mevcut ise alınacaktır.

Genel Müdürlük, bir televizyon kanalında “Adıyaman’daki depremzedelerden geçici kimlik belgesi için fotoğraf isteniyor” iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, depremden etkilenen illerde vatandaşların mağduriyetini azaltmak ve kimlik tespitini hızlandırmak amacıyla depremzedelerin kimlik, pasaport ve sürücü belgelerinin depremin ilk gününden itibaren uygulanmasını engelleyecek tedbirler alındığı belirtildi. tüm illerde depremzedelerin fotoğraf ve imzalarının sistemde mevcut olması halinde engellenmesi. Geçici kimlik belgelerini herhangi bir başvuruya gerek kalmadan e-Devlet üzerinden almalarının mümkün olduğu vurgulandı.

Bugün e-Devlet üzerinden 97 bin 893 vatandaşın prestiji ile süreksiz kimlik çıkartılırken, 4 bin 381 vatandaşa da süreksiz kimlik belgesi verildi, şunlar kaydedildi:

“Kişinin Türk kimlik kartı başvurusunda nasıl doğrulanacağı ve kişinin teyit edici belge ibraz edememesi durumunda ne gibi işlemler yapılacağı kanunda ve yürürlükteki mevzuatta açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Zira fotoğraf veya biyometrik veri bulunmamaktadır. kimlik bilgilerinin doğrulanması için gerekli prosedürler oluşturulmuş ve 1.534 vatandaşın 2 adet kimlik kartı başvurusu ücretsiz olarak alınmıştır.

Açıklamada, nüfus müdürlüğüne hangi ilden başvurursa yapsın TC kimlik kartını kaybeden vatandaşlardan herhangi bir belge, fotoğraf veya bedel istenmediği, sadece biyometrik (parmak izi) doğrulama ve süreksiz kimlik belgesinin istendiği vurgulandı. “Depremin olduğu ilk günden itibaren alınan tüm kolaylaştırıcı tedbirler yok sayılıyor. Diğer illerden gönüllü olarak gelen yüzlerce meslektaşımızın emeğini yok sayan bu yaklaşım karşısında hiçbir kurumsal açıklama yok. Gece gündüz demeden, kamu güvenliğini hiçe sayarak, öngörüden uzak, gece gündüz vatandaşlarımız için.” kelime kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu